Co to jest mg³a? | Mg³y adekwacyjne | Mg³y wypromieniowania | Mg³y orograficzne | Mg³y arktyczne Mg³y frontowe | Mg³y w uj¶ciach rzek |

Mg³a

jest chmur± w postaci zawiesiny mikroskopijnych kropelek wody, wystêpuj±c± na zerowej lub prawie zerowej wysoko¶ci, czyli tu¿ nad powierzchni± Ziemi. W temperaturach ujemnych mg³ê mog± tworzyæ równie¿ kryszta³ki lodu. W szeroko¶ciach wysokich i umiarkowanych mg³y wystêpuj± najczê¶ciej na wiosnê i na pocz±tku lata, gdy morze ma jeszcze nisk± temperaturê. W tropikach mg³y nie wystêpuj±. Wysoko¶æ mg³y mo¿e byæ ró¿na. Oznacza to, ¿e jej górny pu³ap mo¿e siêgaæ zarówno kilkudziesiêciu, jak i kilkuset metrów, a dolny mo¿e zaczynaæ siê przy powierzchni Ziemi lub dopiero na wysoko¶ci kilku metrów. Do¶æ czêsto obserwuje siê zjawisko podnoszenia siê mg³y. Jest ono wywo³ane ogrzaniem jej dolnych warstw powy¿ej punktu rosy, gdy mg³a przemieszcza siê nad ciep³ym pod³o¿em, lub gdy pod³o¿e podwy¿szy sw± temperaturê. Ma to miejsce na przyk³ad na akwenach p³ywowych. Je¿eli zalega nad nimi mg³a, a w czasie odp³ywu ods³ania siê dno morza lub przynajmniej g³êboko¶æ zmniejsza siê tak, ¿e promienie s³oneczne s± w stanie do¶æ szybko nagrzaæ dno czy cienk± warstwê pokrywaj±cej wody - mg³a unosi siê. Z przyp³ywem - mg³a znów opada. Wystêpowanie mg³y wi±¿e siê z kwesti± widoczno¶ci, chocia¿ jej ograniczenie mo¿e byæ spowodowane tak¿e opadami, obecno¶ci± w powietrzu py³ów, czy ziarenek piasku. Przyjmuje siê, ¿e mamy do czynienia z mg³±, gdy widoczno¶æ pozioma spada poni¿ej 1000m.


Mgly adwekcyjne

S± to mg³y powstaj±ce wskutek adwekcyjnego, czyli poziomego przemieszczenia siê ciep³ego, wilgotnego powietrza nad zimn± powierzchni± Ziemi. Je¿eli temperatura powierzchni Ziemi, l±du lub morza jest ni¿sza od temperatury punktu rosy, a w powietrzu znajduj± siê j±dra kondensacji, nastêpuje skroplenie siê pary wodnej i powstaje mg³a. Do jej rozwoju potrzebny jest s³aby wiatr, u³atwiaj±cy mieszanie powietrza.


Mg³y wypromieniowania (radiacyjne)

s± mg³ami typowo l±dowymi, ale sp³ywaj±c z brzegu mog± równie¿ siêgaæ w morze czasem nawet na odleg³o¶æ 10 Mm. Powstaj± zazwyczaj noc±, przy bezchmurnym niebie, gdy l±d szybko stygnie wypromieniowuj±c ciep³o i stykaj±ca siê z powierzchni± Ziemi warstwa powietrza oziêbia siê do temperatury ni¿szej od punktu rosy.


Mg³y orograficzne

powstaj± wskutek adiabatycznego oziêbienia siê wilgotnego powietrza, które unosi siê napotykaj±c pasmo gór lub stopniowo wznosz±cy siê brzeg. Utworzona mg³a czêsto przemieszcza siê równie¿ na przybrze¿ne wody, ale nigdy nie siêga daleko od morza.


Mg³y arktyczne (dymienie mórz arktycznych)

powstaj± podczas przemieszczania siê zimnego powietrza nad ciep³ym morzem. Ciep³e morze intensywnie paruje, przy czym czê¶æ pary ulega kondensacji tworz±c mg³ê. W jej rozprzestrzenianiu pomagaj± wznosz±ce pr±dy powietrzne, powstaj±ce nad ciep³ym morzem. Dymienie mórz obserwuje siê nie tylko w Arktyce, ale mo¿na je spotkaæ te¿ w fiordach Norwegii i u pó³nocno-zachodnich wybrze¿y Danii.


Mg³y frontowe

powstaj± na granicy frontu ciep³ego, siêgaj± do kilkudziesiêciu mil morskich poza tê granicê i przesuwaj± siê wraz z ni±. Powstawanie mgie³ frontowych jest spowodowane oziêbieniem siê ciep³ego i wilgotnego powietrza, w¶lizguj±cego siê na klin powietrza zimnego. Czynnikiem wzmagaj±cym dodatkowo tworzenie siê mgie³ frontowych jest parowanie kropel padaj±cego w strefie frontu deszczu. Czasem mg³± frontowa jest obni¿ona chmura warstwowa.


Mg³y w uj¶ciach rzek

rzeki wprowadzaj± swe wody do¶æ daleko w morze. W okresie zimowym i wiosennym, gdy wody rzek s± zimniejsze od wód morza, do którego wpadaj±, w ich uj¶ciach powstaj± mg³y. Je¿eli uj¶cie rzeki znajduje siê na obszarach p³ywowych, odp³yw zwiêkszaj±cy zasiêg wnikania wód rzeki w morze zwiêksza równie¿ zasiêg mg³y. Wraz z przyp³ywem, nios±cym cieplejsz± wodê i wtaczaj±cym wody rzeki w g³±b jej koryta, mg³a cofa siê w kierunku l±du. Zjawisko to wystêpuje bardzo wyra¼nie na przyk³ad u uj¶cia Elby.

 

 

 Powrót do góry strony


STRONA G£ÓWNA