Położenie | Wygląd | Budowa Fizyczna | Powstawanie | Gatunki | Odmiany | Zjawiska szczególne i chmury towarzyszące | Różnice | Zapowiedź pogody

Położenie

Chmury Cumulus występują w piętrach dolnym i środkowym (1-4 km). Wysokość podstawy tej chmury wynosi 0,5-2 km, rozciągłość pionowa 1-4 km. a jej długość 1 km. Prędkość prądu pionowego jest duża i wynosi 100 cm/s.

Wygląd

Chmury Cumulus to chmury kłębiaste, typowo letnie. Są to zazwyczaj oddzielne, na ogół gęste o ostrych, wyraźnie zarysowanych konturach, rozwijające się w kierunku pionowym w kształcie pagórków, kopuł lub wież, których górna część przypomina często kalafior. Oświetlone przez Słońce części tych chmur są przeważnie lśniąco białe, a ich podstawa jest stosunkowo ciemna i prawie pozioma (płaska). Pod Słońce wydaje się, że są ciemne, otoczone jasną obwódką. Cumulusy mają wyraźnie zarysowujący się cykl rozwoju pionowego. Mogą jednocześnie występować w różnych jego stadiach: mogą one mieć małą rozciągłość pionową i wyglądać jak spłaszczone; mogą mieć umiarkowaną rozciągłość pionową z małymi wypukłościami i pączkowaniami, mogą też mieć dużą pionową rozciągłość z pęczniejącymi górnymi częściami, przypominającymi często kalafiora. Porozrzucane są na niebie nieregularnie albo ustawione w szeregi prawie równoległe do kierunku wiatru (szlaki Cumulus). Występują często tak licznie, że tworzą ławice. Czasami mają one postrzępione brzegi i wówczas noszą nazwę Fractocumulus (chmury kłębiaste postrzępione). Ich zarysy ulegają ciągłym, często szybkim zmianom.

Budowa fizyczna

Chmury kłębiaste głównie składają się z kropelek wody. W wypiętrzonych częściach tych chmur, gdzie panuje temperatura znacznie niższa od 0° C mogą tworzyć się kryształki lodu

Powstawanie

Chmury Cumulus tworzą się w prądach konwekcyjnych, które występują, gdy pionowy gradient temperatury w dolnych warstwach powietrza jest dostatecznie duży. Duży pionowy gradient temperatury może powstać w różny sposób, najczęściej wskutek:

Gatunki

Cumulus humilis (Cu hum)
Cumulus mediocris (Cu med)
Cumulus congestus (Cu con)
Cumulus fractus (Cu fra)

Odmiany

Cumulus radiatus (Cu ra) ('Szlaki Cumulus')

Zjawiska szczególne i chmury towarzyszące

Pileus (Cu pil)
Velum (Cu vel)
Virga (Cu vir)
Praecipitatio (rzadko) (Cu pra)
Arcus (rzadko) (Cu arc)
Pannus (rzadko) (Cu pan)
Tuba (bardzo rzadko) (Cu tub)

Chmury macierzyste

Altocumulus - acgen
Stratocumulus - scgen

Różnice między chmurami Cirrocumulus i podobnymi chmurami innych rodzajów

Małe chmury Cumulus mogą być tak liczne i tak stłoczone, że przypominają warstwę chmur Stratocumulus lub Altocumulus, zwłaszcza gdy występują w pobliżu horyzontu. Chmury te powinny być uważane za chmury Cumulus dopóki ich wierzchołki zachowują kształt kopulasty i podstawy nie są połączone.

Gdy bardzo duża chmura Cumulus, dająca opad, znajduje się wprost nad obserwatorem, może być mylnie określana jako chmura Altostratus lub Nimbostratus. Charakter opadu może być pomocny przy rozróżnianiu chmury Cumulus od tych ostatnich; gdy opad jest typu przelotnego jest to chmura Cumulus.

Ponieważ chmury Cumulonimbus na ogół powstają wskutek rozwoju i przekształcenia się chmur Cumulus, trudno jest niekiedy rozróżnić chmurę Cumulus o dużej rozciągłości pionowej od chmury Cumulonimbus. Chmura powinna być klasyfikowana jako Cumulus tak długo, dopóki jej górne, pączkujące części wszędzie są ostro zarysowane i nie wykazują włóknistej lub prążkowanej struktury. Jeśli na podstawie innych przesłanek nie można zdecydować się czy chmurę należy zaliczyć do chmur Cumulus czy do Cumulonimbus, to zgodnie z umową, należy uznać ją za chmurę Cumulus, jeżeli nie towarzyszą jej błyskawice, grzmoty lub grad.

Postrzępione chmury Cumulus rozróżnia się od postrzępionych chmur Stratus na tej podstawie, że mają one na ogół większą rozciągłość pionową i wydają się bielsze i mniej przejrzyste. Postrzępione chmury Cumulus mają też niekiedy zaokrąglone lub kopulaste wierzchołki, co nie zdarza się w przypadku postrzępionych chmur Stratus.

Zapowiedź pogody

Chmura kłębiasta, zwiastun dobrej pogody i umiarkowanego, porywistego wiatru, łączący się w zbite "stadka" zwiastuje deszcz za kilka dni. Należy uważać na występujące w jej pobliżu szkwały. Opady z tego rodzaju chmur w naszych szerokościach geograficznych są notowane stosunkowo rzadko. W strefie międzyzwrotnikowej przy dużej pionowej rozciągłości, gdzie wodność chmur jest duża, wskutek łączenia się poszczególnych kropli, chmury te mogą dawać nieduże deszcze i tam występowanie opadów z tych chmur jest zjawiskiem bardzo częstym. Opady powstające z tych chmur mają charakter przelotny, dość często cechuje je duże natężenie (ulewy). Postrzępione chmury Cumulus złej pogody tworzą się niekiedy pod chmurami Altostratus, Nimbostratus, Cumulonimbus lub pod silnie rozbudowanymi chmurami Cumulus, które dają opad.

 

 

 

Powrót do góry strony