Położenie | Wygląd | Budowa Fizyczna | Powstawanie | Gatunki | Odmiany | Zjawiska szczególne i chmury towarzyszące | Różnice | Zapowiedź pogody

Położenie

Typowa wysokość podstawy cirrostratusa wynosi 8(6)-10 km, rozciągłość pionowa 0,1-3 km, a długość dochodzić może do 1000 km. Prędkość prądu pionowego wynosi 10 cm/s.

Wygląd

Chmury Cirrostratus (warstwowo-pierzaste) to przejrzysta cienka jednostajna biała zasłona lub woal z chmur o gładkim mglistym wyglądzie lub niekiedy budowie włóknistej o pasmach poplątanych, w których można obserwować drobne prążkowanie. Pokrywa niebo całkowicie lub częściowo nadając błękitowi nieba mleczny wygląd. Brzeg zasłony chmur Cirrostratus jest niekiedy ostro zarysowany, lecz częściej jest zakończony chmurami Cirrus na kształt frędzli, z którymi chmury Cirrostratus tworzą czasem pasma zbieżne pozornie w kierunku widnokręgu. Nigdy nie są dość gęste by przeszkodzić w rzucaniu cieni przez przedmioty znajdujące się na ziemi, z wyjątkiem gdy Słońce jest nisko nad horyzontem. Jest ona niekiedy przejrzysta, nie zaciera konturów słońca czy księżyca, lecz powoduje zjawisko halo. Niekiedy są one tak cienkie, że tylko halo, czyli  pierścienie, słupy lub plamy świetlne, powstające wskutek załamania lub odbicia światła Słońca lub Księżyca przez kryształki lodu unoszące się w powietrzu jest oznaką ich obecności.

Budowa fizyczna

Chmury Cirrostratus zbudowane się głównie z kryształków lodu.

Powstawanie

Chmury Cirrostratus powstają najczęściej wskutek powolnego wznoszenia się rozległych warstw powietrza do dostatecznie dużych wysokości. Mogą powstać także wskutek łączenia się chmur Cirrus lub członów chmur Cirrocumulus lub też być utworzone przez kryształki lodu padające z chmur Cirrocumulus. Poza tym mogą powstać wskutek zmniejszenia się grubości chmur Altostratus lub rozprzestrzenienia się kowadła chmury Cumulonimbus.

Gatunki

Cirrostratus fibratus (Cs fib)
Cirrostratus nebulosus (Cs neb)

Odmiany

Cirrostratus duplicatus (Cs du)
Cirrostratus undulatus (Cs un)

Zjawiska szczególne i chmury towarzyszące

Nie występują.

Chmury macierzyste

Cirrocumulus - ccgen
Cumulonimbus - cugen

Różnice między chmurami Cirrocumulus i podobnymi chmurami innych rodzajów

Chmura Cirrostratus różni się od chmury Cirrus tym, że występuje w kształcie zasłony, zazwyczaj o dużej rozciągłości poziomej.

Chmury Cirrostratus mają na ogół wygląd rozmyty i nie wykazują budowy ziarnistej, prążkowanej, blaszkowatej, w kształcie zaokrąglonych członów, walców itp., co jest charakterystyczne dla chmur Cirrocumulus i Altocumulus.

Chmury Cirrostratus różnią się od chmur Altostratus małą gęstością i tym że mogą powodować zjawiska halo. W pobliżu horyzontu chmury Cirrostratus mogą być mylnie określone jako chmury Altostratus. Praktycznie wskazówką dla odróżnienia chmur Cirrostratus od chmur Altostratus i Stratus jest charakterystyczna dla chmur Cirrostratus powolność pozornego ruchu oraz zmian grubości i wyglądu.

Chmury Cirrostratus można pomylić z bardzo cienkimi chmurami Stratus, które przy oddaleniu od Słońca mniejszym od 45 stopni mogą być bardzo białe. Chmury Cirrostratus różnią się jednak od chmur Stratus tym, że są wszędzie białe i że mogą mieć wygląd włóknisty. Poza tym chmury Cirrostratus dają często zjawisko halo, podczas gdy chmury Stratus ich nie dają, z wyjątkiem być może przypadków bardzo niskich temperatur.

Chmury Cirrostratus różnią się od zasłony zmętnienia tym, że zmętnienie opalizujące lub ma barwę od brudno żółtej do brązowej. Chmury Cirrostratus niekiedy trudno jest rozpoznać patrząc na nią przez zmętnienie.

Zapowiedź pogody

Opady nie osiągają powierzchni ziemi.

 

 

 

Powrót do góry strony