Położenie | Wygląd | Budowa Fizyczna | Powstawanie | Gatunki | Odmiany | Zjawiska szczególne i chmury towarzyszące | Różnice | Zapowiedź pogody

Położenie

Chmury Altostratus, czyli chmury średnie warstwowe w zasadzie należą również do piętra średniego, jednak ich górne części mogą przenikać i do piętra górnego. Ich pionowa grubość wynosi już kilometry.Występują na wysokości 4-6 km (3-5 km), rozciągłość pionowa 1-2 km rozciągłość pozioma 100-1000 km

Wygląd

Chmury Altostratus, czyli chmury średnie warstwowe wyglądają jak włóknista zasłona podobna do cirrostratus. Występują jako rozległe płaty lub warstwy chmur białawych, szarawych bądź niebieskawych, o wyglądzie prążkowanym, włóknistym lub jednolitym, pokrywające niebo całkowicie lub częściowo. Grubość tych chmur jest różna – mogą sięgać do piętra wysokiego. Altostratus występuje prawie zawsze pod postacią warstwy o dużej rozciągłości poziomej i względnie dużej rozciągłości pionowej dochodzącej do kilkuset kilometrów oraz znacznej miąższości, nawet do kilku kilometrów. Może ona składać się z dwóch lub więcej warstw ułożonych jedna nad drugą na nieco różnych poziomach. Warstwy te są niekiedy częściowo z sobą połączone. W pewnych przypadkach wyraźnie widać sfalowanie lub szerokie równoległe pasma. Na skutek opadów, które można obserwować w postaci smug poniżej jej podstawy dolna powierzchnia chmury może przybierać wygląd postrzępiony lub przypominający wymiona. Pod chmurami Altostratus, w niżej położonych turbulencyjnych warstwach powietrza o zwiększonej wilgotności wskutek parowania opadów, mogą tworzyć się strzępy chmur (pannus). W początkowym stadium tworzenia się chmury pannus są małe, rozrzucone i wyraźnie oddzielone jedne od drugich; ukazują się one zwykle na poziomie wyraźnie niższym od poziomu podstawy chmur Altostratus. Wraz ze wzrostem grubości chmur Altostratus i obniżaniem się ich podstawy, odległość ta znacznie maleje, jednocześnie wzrastają wymiary i ilość chmur pannus, które mogą łączyć się w prawie ciągłą warstwę.

Są zwykle tak gęste, że nawet w najcieńszym miejscami tak cienkie, że Słońce czy księżyc są widoczne najwyżej, jak przez matowe szkło w postaci rozmazanej plamy, a najgrubsze całkowicie zasłaniają tarczę słoneczną. Altostratus nie daje powoduje zjawiska halo. Ze względu na znaczny stopień jednorodności masy  chmury, bardzo trudno wyróżnić w formie chmur charakterystyczne szczegóły. Nie wyróżnia się w tej chmurze poszczególnych jej gatunków.

Budowa fizyczna

Chmury Altostratus są typowymi chmurami mieszanymi zbudowanymi z nadzwyczaj drobnych kropelek wody i kryształków lodu oraz drobnych płatków śniegu.

Powstawanie

Chmury Altostratus powstają najczęściej w wyniku powolnego unoszenia się warstw powietrza o dużej rozciągłości poziomej do dostatecznie dużych wysokości lub  z grubiejącej zasłony chmur Cirrostratus, a niekiedy przez zmniejszenie się grubości warstwy chmur Nimbostratus. Powstają z warstwy chmur Altocumulus, gdy z tych ostatnich wypadają kryształki lodu w postaci szeroko rozpostartych smug (virga). Czasami, zwłaszcza w obszarach międzyzwrotnikowych, powstają z rozpościeranie się środkowej lub górnej części chmury Cumulonimbus.

Gatunki

Brak podziału na gatunki.

Odmiany

Altostratus translucidus (As tr)
Altostratus opacus (As op)
Altostratus duplicatus (As du)
Altostratus undulatus (As un)
Altostratus radiatus (As ra)

Zjawiska szczególne i chmury towarzyszące

Virga (As vir)
Praecipitatio (As pra)
Pannus (As pan)
Mamma (As mam)

Chmury macierzyste

Altocumulus - acgen
Cumulonimbus - cbgen

Różnice między chmurami Cirrocumulus i podobnymi chmurami innych rodzajów

Płaty lub warstwy chmur mogą, choć w rzadkich przypadkach, rozpaść się na ławice, które można mylić z ławicami gęstych chmur Cirrus. Jednakże ławice chmur Altostratus mają większą rozciągłość poziomą i przeważnie są szare.

Cienką i wysoką warstwę chmur Altostratus można mylić z zasłoną chmur Cirrostratus. W przypadkach wątpliwych można czasami rozróżnić te chmury, pamiętając, że przy chmurach Altostratus przedmioty na ziemi nie dają cieni oraz Słońce jest widoczne przez nie jak przez matowe szkło. Jeśli obserwuje się zjawiska halo, jest to chmura Cirrostratus.

Chmury Altostratus posiadają czasem dziury lub przerwy, należy zatem uważać, aby tych chmur nie mylić z płatem lub warstwą chmur Altocumulus lub Stratocumulus, posiadającą te same cechy. Chmury Altostratus różnią się od chmur Altocumulus i Stratocumulus bardziej jednolitym wyglądem.

Niską i grubą warstwę chmur Altostratus można odróżnić od podobnej warstwy chmur Nimbostratus dzięki istnieniu w chmurach Altostratus, cieńszych części, przez które Słońce jest lub przynajmniej czasami może być niewyraźnie widoczne. Chmury Altostratus posiadają również jaśniejszą szarą barwę i ich dolna powierzchnia jest zwykle mniej jednolita niż chmur Nimbostratus. Jeśli podczas bezksiężycowej nocy istnieją wątpliwości przy rozpoznaniu chmur Altostratus i Nimbostratus, przyjmuje się, że ta chmura jest chmurą Altostratus, z której nie pada ani deszcz ani śnieg.

Chmury Altostratus różnią się od podobnych chmur Stratus tym, że można przez nie widzieć Słońce jak przez matowe szkło. Ponadto chmury Altostratus, gdy są obserwowane w kierunku Słońca, nie są nigdy tak białe, jak cienkie chmury Stratus.

Zapowiedź pogody

Chmury Altostratus Są typową chmurą mieszaną, dlatego dają opady atmosferyczne, które można obserwować w postaci smug poniżej jej podstawy (virga). Mają one zwykle charakter ciągły i występują w postaci przelotnego, drobnego deszczu, śniegu, ziarenek lodowych lub gradu. Opady te jednak są bardzo słabe i podczas ciepłej pory roku często wyparowują w drodze ku powierzchni Ziemi. W zimie z tych chmur pada często drobny śnieg.

 

 

 

Powrót do góry strony